Alternative flash content

Requirements

Alternative flash content

Requirements

Polecane

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

  "Nie radzimy sobie z samorządowym bezprawiem, Miasto chce nas zniszczyć" - Limanowscy...

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Musimy przywrócić Miasto nam, mieszkańcom

Drukuj

Sejm: Apel posła Janczyka - Promujmy Polskę południową

janczyk sala sejm int

Trzeba też jednomyślności włodarzy, nowowybranych wójtów, burmistrzów, rad, prezydentów miast. Proponuję też połączyć siły i aktywność lokalnych portali internetowych, które mogłyby się włączyć w akcję promocji Polski południowej...

Podczas obrad Sejmu (4 lutego 2015) w trakcie wystąpień poselskich z mównicy sejmowej padły ważne dla naszego regionu słowa. Poseł Wiesław Janczyk wygłosił bardzo mocny apel o wspólne działanie na rzecz promocji Polski Południowej, którą mogliby przeprowadzić lokalni dziennikarze wspólnie z samorządowcami. Zwrócił także uwagę na to, że tylko taka współpraca może przełożyć się na przyciągnięcie turystów do miejscowości rzadziej przez nich odwiedzanych, a które mają do zaoferowania nie mniej niż popularne Zakopane.

Poniżej zamieszczamy stenogram z wystąpienia posła Wiesława Janczyka.

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! My wszyscy, cała Polska, kilka tygodni temu cieszyliśmy się wielkim sukcesem sportowym Kamila Stocha, który w Zakopanem na Wielkiej Krokwi w ramach Pucharu Świata zdobył złoto, przynosząc radość 60 tys. swoich fanów, sympatyków białego szaleństwa, którzy przyjechali osobiście do Zakopanego, żeby dopingować naszych zawodników. Ta radość i ten czar trochę prysnęły nazajutrz, kiedy trzeba było wrócić z Zakopanego zakorkowaną drogą.

Przypomnę, że od lat zabiegamy o to, żeby droga na odcinku Lubień - Rabka uzyskała drugi pas. Jest to kosztowna inwestycja. Są obietnice, ciągle niezrealizowane, i dzisiaj nie jest to droga w standardzie XXI w., dlatego po dużych eventach czy feriach zimowych ludzie wracają z Zakopanego niczym jednym tramwajem upiętym z wagoników swoich samochodów osobowych. Chcielibyśmy jak najszybciej to zmienić.

Moja propozycja jest taka – dla wszystkich, którzy kochają góry, kochają górali, Polskę południową, Podhale – żeby myśleć nie tylko o Zakopanem, ale przyjechać w inne miejsca, tj. Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki. Są tam malowniczo położone, wspaniałe, piękne miejscowości, takie jak Krynica, Muszyna, Piwniczna, Limanowa, Mszana Dolna, Kamienica, Łącko, Szczawa.

Proszę państwa, włodarze tych miejscowości, mieszkańcy zainwestowali bardzo dużo pieniędzy w infrastrukturę sportową, rekreacyjną, Spa, w gospodarstwa agroturystyczne. Jest tam bardzo różnorodna baza noclegowa i restauracyjna.

 Swoją uwagę kieruję i Państwa uwagę chciałbym zwrócić szczególnie na takie miejscowości, jak Szczawnica, która mogłaby dzisiaj być wzorem. Zainwestowano tam setki milionów złotych właśnie w bazę restauracyjną, noclegową, rekreacyjną, a ciągle nie ma pomysłu na to, jak skutecznie promować właśnie tę miejscowość, która spokojnie mogłaby być nazywana stolicą Pienin, gdyż leży u podnóża Trzech Koron, Sokolicy. Zapewne niejednokrotnie państwo tam byli, może jeszcze w okresie szkolnym. Dzisiaj warto te tereny odwiedzić́, korzystając z tej dobrej, rozbudowanej infrastruktury. Wymienię też Limanową, powiat limanowski z miejscowością Niedźwiedź,Laskową, z wyciągami narciarskimi.

 Może to są rzeczy banalne, ale czasami brakuje właściwego momentu, żeby ukierunkować swoją uwagę. Turyści z Polski szukają atrakcji we Włoszech, w Austrii, w Szwajcarii, w Alpach. Myślę, że te wyciągi narciarskie, tutaj koledzy też mi to podpowiadają, dadzą też dobry fun, dobrą zabawę każdemu, kto zechce się pochylić nad tą ofertą i z niej skorzystać.

Trzeba też wielkiej promocji, jednomyślności włodarzy, nowowybranych wójtów, burmistrzów, rad, prezydentów miast. Proponuję też połączyć siły i aktywność lokalnych portali internetowych, które mogłyby się włączyć w akcję promocji Polski południowej, Podhala, tego regionu poprzez wspólne działanie i organizowanie akcji komunikacyjnych, promocyjnych, z wykorzystaniem radia, telewizji, akcji billboardowych. Natomiast to wszystko musi się spotkać z ciepłym przyjęciem ze strony tych, na których czekamy, gościnnie, tradycyjnie, po staropolsku, którzy przyjadą na wypoczynek zimowy w góry. Liczę też na to, że ministerstwo kultury i ministerstwo sportu będą podejmować takie działania, które wzmocnią te, mam nadzieję, od dziś nowe i skuteczne działania tych wszystkich podmiotów i osób, które, myślę, są w stanie ten region wypromować tak, żeby stał się atrakcyjny i konkurencyjny.

Jeżeli nie wykorzystamy tej szansy dzisiaj, przed zbudowaniem tego odcinka drogi zakopianki, o którym mówiłem, to potem, kiedy jeszcze łatwiej będzie dojechać do Zakopanego, będzie to już zupełnie niemożliwe. Dziękuję bardzo i zapraszam wszystkich państwa.

 

W najbliższym czasie zamieścimy materiał filmowy z wystąpienia posła Janczyka w Sejmie. 

Telewizja Wieści Prosto z Gór

Mighty Free Joomla Template by MightyJoomla