Alternative flash content

Requirements

Alternative flash content

Requirements

Polecane

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

  "Nie radzimy sobie z samorządowym bezprawiem, Miasto chce nas zniszczyć" - Limanowscy...

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Musimy przywrócić Miasto nam, mieszkańcom

Drukuj

Prawo obywateli do składania petycji

-PAP logo.svg

Muszą odpowiedzieć w ciągu 3 miesięcy.

 


Dzięki ustawie o petycjach od 6 września będzie można składać je przez Internet. Samorządy, które najczęściej są adresatami takich pism, będą zobligowane do odpowiedzi w ciągu maksymalnie 3 miesięcy.

„Nie składaj broni, złóż petycję” - to jedno z haseł kampanii edukacyjnej promującej prawo do petycji, która została w ubiegłym tygodniu zainaugurowana w Senacie.

Kampania popularyzuje ustawę o petycjach, dzięki której od 6 września będzie można składać petycję przez Internet. Napisanie petycji drogą elektroniczną umożliwia koalicjant kampanii, jedyny w Polsce portal dostosowany do nowego prawa – Zmieńmy.to.

Kampania edukacyjna została zainaugurowana w Senacie przez marszałka Izby Bogdana Borusewicza.

- Musimy przekonać obywateli, że warto korzystać z prawa do petycji, by wywierać realny wpływ na władze publiczne i wprowadzać w życie swoje postulaty. Władzom publicznym trzeba natomiast uświadomić, że mają się zajmować petycjami z należytą starannością - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Kancelaria Senatu razem z Instytutem Spraw Publicznych w ramach kampanii promuje tworzenie petycji.

Celem działań edukacyjnych jest dotarcie do obywateli i organizacji pozarządowych z informacją, że mają nowe prawo i warto po nie sięgać oraz uświadomienie władz publicznych, że warto zajmować się petycjami. W ramach kampanii, zostaną zorganizowane m.in. warsztaty dla mediów lokalnych z całej Polski oraz konferencja na temat nowej ustawy.

Portal www.Zmienmy.to, jako jeden z pierwszych podpisał deklarację dołączenia do koalicji promującej petycje i w ramach współpracy z organizatorami będzie aktywnie włączał się we wszystkie działania.

Ustawa o petycjach, która wejdzie w życie 6 września 2015 r., wprowadza możliwość składania petycji drogą elektroniczną. O tym, czy pismo jest petycją, decydować ma treść i zawartość, a nie jego forma. Oznacza to, że samorządy, które najczęściej są adresatami takich pism, będą zobligowane do odpowiedzi w ciągu maksymalnie 3 miesięcy na petycję wysłaną emailem.

Portal Zmieńmy.to każdemu obywatelowi i organizacji pozarządowej umożliwia wpływ na sprawy lokalne i ogólnokrajowe poprzez szybkie i proste tworzenie oraz podpisywanie petycji. Serwis automatycznie wysyła petycje do adresata, umożliwia pobieranie aktualnej listy podpisów i informowanie o losie petycji na jej osi czasu oraz porządkuje wszystkie inicjatywy według lokalizacji oraz kategorii. Zmieńmy.to jest nową platformą, której ogólnopolskie i lokalne inicjatywy już odniosły sukcesy.

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP

Telewizja Wieści Prosto z Gór

Mighty Free Joomla Template by MightyJoomla