Alternative flash content

Requirements

Alternative flash content

Requirements

Polecane

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

  "Nie radzimy sobie z samorządowym bezprawiem, Miasto chce nas zniszczyć" - Limanowscy...

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Musimy przywrócić Miasto nam, mieszkańcom

Drukuj

Uzdrowienia i Odnowa Duchowa w Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej

Litmanowa int

Sanktuarium na górze Zvir słynie z uzdrowień, Maryja uzdrawia serca skalane grzechem. Każda choroba jest skutkiem jakiegoś grzechu - orędzie przekazane przez Matkę Boską Litmanowską.

Dzięki temu Sanktuarium niewielka Litmanowa stała się jedną z najliczniej odwiedzanych miejscowości przez turystów i pątników z całego świata. W każdą niedzielę po pierwszym piątku odbywają się uroczyste nabożeństwa.

Jurek stadnickiSą liczne przykłady nawróceń, a niektóre z nich udokumentowane są imiennie licznymi tablicami  wmurowanymi w ścianę w pobliżu Sanktuarium.   Na miejscu objawień zbudowano amfiteatr  z ołtarzem zadaszonym dla kilkuset osób. Jest też tam ujęcie uzdrawiającej wody, szereg konfesjonałów i cudowna ławeczka w mistycznej kaplicy – informuje Jerzy Juliusz Stadnicki - górski przewodnik z Jaworek.

Historia objawień

Na polanie Zvir na południowo-wschodnim grzbiecie Eliaszówki 5 sierpnia 1990 roku w szałasie pasterskim objawiła się dwóm dziewczynkom Matka Boska. Była to 12-letnia Ivetka Korcakova i 13-letnia Katka Ceselkova. Gdy wystraszone burzą schroniły się do szałasu i żarliwie modliły, na ławeczce obok nich usiadła Matka Boska i zaczęła z nimi rozmawiać. Potem objawiała się im jeszcze przez 5 lat w niedzielę po pierwszym piątku miesiąca. Początkowo dziewczynki widziały i słyszały, co do nich mówi, potem już tylko ją widziały. Wiadomość o tych objawieniach szybko rozeszła się po Słowacji i na polanę Zvír w czasie, gdy dziewczyny miały objawienia zaczęli przybywać ludzie. Rozpoznawali, że dziewczyny mają objawienia po tym, że wyłączały się wówczas.

Gdy kult stał się masowy, na polanie wybudowano kaplicę modlitewną z obrazem Matki Boskiej, potem kościół i na zewnątrz trybuny z ławkami dla pielgrzymów. W górnej części polany znajduje się źródło dobrej uzdrawiającej wody. Uważa się, że ma ona oczyszczające właściwości. Źródło zostało obudowane i zamontowano w nim krany. Każdy pielgrzym może pobrać sobie z niego wodę. Powyżej źródła zadaszona wiata ze stołami i ławkami, gdzie pielgrzymi mogą sobie przygotować i spożyć posiłek. Przy potoku Wielki Lipnik wykonano stacje drogi krzyżowej. W każdą niedzielę po pierwszym piątku miesiąca odbywają się w sanktuarium msze święte w obrządku greckokatolickim. Oprócz Słowaków przybywają także pielgrzymi z Polski, Holandii, Niemiec, USA i innych krajów.

Program wędrówki do Sanktuarium Uzdrowień - Matki Boskiej Litmanowskiej

Turyści i pątnicy z Polski mogą dojść pieszo z Jaworek szlakiem z Białej Wody.

Sobota: Zakwaterowanie w Gościńcu „Amon” Jaworki ul Biała Woda 51

Wieczorem omówienie programu, dla chętnych w sobotę (Msza Św. niedzielna) godz. 17.00 Kościół św. Jana Chrzciciela w Jaworkach.

    Niedziela: Rano wyjście z przewodnikiem (trasa ok. 3h) pobyt na górze objawień i uzdrowień ok. 2,5h (góra Zvir Słowacja), po południu powrót na nocleg do gościńca.

Na miejscu zwiedzanie i czas wolny możliwość udziału w Mszy Św. Na górze objawień zbudowano amfiteatr  z ołtarzem zadaszonym dla kilkuset osób. Msza Św. Odprawiana jest codziennie o godz. 10.30, a w języku polskim w niedzielne popołudnia. Główny odpust  bardzo uroczysty przypada na dzień 15 sierpnia. Warto zabrać kilka plastikowych butelek na cudowną wodę.

Trasa: szlak żółty z Jaworek przez przełęcz Rozdziela doliną potoku Rozdziel do miejsca połączenia się Rozdziela z potokiem Wielki Lipnik. Dalej wzdłuż potoku Wielki Lipnik.

Istnieje możliwość skrócenia trasy do - ok. 2,5 h,  trasy znane naszym przewodnikom górskim.

Litmanova Žvír BS16

 

Telewizja Wieści Prosto z Gór

Mighty Free Joomla Template by MightyJoomla