Alternative flash content

Requirements

Alternative flash content

Requirements

Polecane

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

  "Nie radzimy sobie z samorządowym bezprawiem, Miasto chce nas zniszczyć" - Limanowscy...

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Musimy przywrócić Miasto nam, mieszkańcom

Drukuj

Wiceminister Patryk Jaki o poczuciu nieomylności i bezkarności w samorządach oraz agresywnych reakcjach na krytykę dziennikarską

znyk jaki

Jak skutecznie walczyć z patologicznymi strukturami, które tworzą również lokalne media? 

Podczas spotkania z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim wydawca portalu ,,Wieści prosto z Gór” opowiedział o przeprowadzonej w regionie inicjatywie rozliczenia samorządów ze współpracy z mediami.

Wyniki akcji zorganizowanej przy wsparciu działaczy z powiatu limanowskiego i nowotarskiego mówią same za siebie. W samorządach widać ogromny problem tworzenia się struktur o zabarwieniu wręcz patologicznym. Struktur, które rozrastając się przez lata, tak mocno się zakorzeniły.

Co gorsza te niezdrowie systemy zazębiają się również o lokalne media, przez co w miastach i gminach zachodzą powszechnie zjawiska manipulowania informacją, wpływania na poglądy mieszkańców, sączenia do ich umysłów informacji odpowiednio przetworzonej, mającej wywołać z góry założoną reakcję.

Tego typu struktury tworzą ludzie, którzy aby utrzymać władzę i zatuszować nadużycia, nie zawahają się nawet przed grożeniem dziennikarzom procesem sądowym. Redakcja już po raz drugi spotyka się z próbą ograniczenia jej swobody działalności za to, że porusza kwestie niewygodne dla lokalnej władzy. I to ze strony samorządu, który jeszcze do niedawna brutalnie niszczył lokalną przedsiębiorczość, ograniczał swobodną konkurencję i niezgodnie z prawem wspierał jedną z prywatnych firm, kosztem pozostałych. 

Teraz, gdy na jaw wyszły informacje o finansowaniu propagandy jednego z lokalnych portali informacyjnych, samorządowcy chcą prowadzić wojnę z Redakcją. Paweł Znyk zapytał wiceministra co robić, gdy odkrywa się istnienie układu o charakterze mafijnym, gdy raz po raz słyszy się groźby skierowania sprawy do sądu, a sądy sprzyjają lokalnym układom?

Wiceminister Patryk Jaki przede wszystkim przyznał słuszność inicjatywom, które mają na celu niesienie pomocy mieszkańcom, również poprzez zapewnienie im dostępu do rzetelnej i prawdziwej informacji.

Podkreślił, że samorządy lokalne w Polsce mają niekiedy głęboko zakorzenione poczucie nieomylności, złością, wręcz agresją reagują na przejawy dziennikarskiej krytyki, nie przywykli, że ich wszystkie działania powinny być rozliczane i weryfikowane właśnie przy pomocy lokalnych mediów. Muszą to być jednak media niezależne, a nie sponsorowane przez samorząd.  

 To w rękach lokalnych wolnych mediów leży obnażanie i nagłaśnianie wszelkich zjawisk patologicznych w urzędach miast i gmin, i ma na dzieję że dwukadencyjność dla wójtów i burmistrzów ograniczy te nadużycia. W szczególnie jaskrawych sytuacjach gdzie działania sądów nie będą transparentne możliwa jest również interwencja Ministra Sprawiedliwości.

 

Telewizja Wieści Prosto z Gór

Mighty Free Joomla Template by MightyJoomla