Alternative flash content

Requirements

Alternative flash content

Requirements

Polecane

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

  "Nie radzimy sobie z samorządowym bezprawiem, Miasto chce nas zniszczyć" - Limanowscy...

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Musimy przywrócić Miasto nam, mieszkańcom

Drukuj

Stanowisko polityków PO wobec żądań wójta Żaby

kopacz znyk

Gdzie w Polsce dzieją się jeszcze takie rzeczy?

W trakcie ostatniej wizyty w Parlamencie próbowaliśmy znaleźć sojuszników dla pozwu, który wójt Bolesław Żaba skierował przeciwko redakcji Wieści prosto z Gór. Mimo starań nie udało nam się wśród parlamentarzystów odnaleźć nikogo, kto popierałby tak absurdalne żądania włodarza Mszany Dolnej. Z komentarzy posłów jednoznacznie wynika, że roszczenia wójta uważają za niedorzeczne i naruszające prawa dziennikarzy, które są zagwarantowane przez Konstytucję. W trakcie rozmów nie mogliśmy wyzbyć się wrażenia, że, niektórzy niedowierzali, że jako redakcja znaleźliśmy się w takim położeniu. Zupełnie jakbyśmy przyjechali z jakiegoś innego kraju – Gdzie w Polsce dzieją się jeszcze takie rzeczy? – pytano ze zdziwieniem.

Premier Ewa Kopacz ani przez chwilę nie kryła oburzenia i zdumienia, że ktoś pełniący publiczną funkcję może wysnuwać takie zarzuty i żądania wobec niezależnych mediów. Premier Kopacz trudno było uwierzyć, że w dzisiejszej Polsce na poziomie samorządów mogą mieć jeszcze miejsce takie absurdalne sytuacje.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Rafał Grupiński zasugerował, aby problem redakcji nagłośnić w mediach ogólnopolskich. Zdaniem Przewodniczącego temat, który już budzi tak silne emocje na pewno zyska równie duże zainteresowanie wśród dziennikarzy dużych ogólnokrajowych redakcji.

Roszczenia wójta Bolesława Żaby wobec naszej redakcji chętnie skomentował również Rafał Trzaskowski, wiceprzewodniczący Klubu PO - Jeśli nie pozwala się dziennikarzom pracować, to przeczy się podstawom, czyli przejrzystości życia publicznego. Jednym z największych osiągnięć polskiej demokracji jest właśnie to, że mamy przejrzystość życia publicznego. To oznacza, że można przeprowadzać wywiady, opisywać to co dzieje się nawet w najmniejszej gminie, jak również, że ma się dostęp do wszelkich informacji publicznych. Jeżeli ktoś stara się to zablokować, to po pierwsze postępuje wbrew prawu, a po drugie łamie te podstawowe zasady demokracji.

Politycy opozycji nie ukrywają, że nigdy wcześniej nie spotkali się z podobnym traktowaniem dziennikarzy przez przedstawicieli władz samorządowych. Zgadzają się, że jest to przypadek pogwałcenia podstawowych praw człowieka i nie można pozwolić, aby podobne sytuacje w ogóle miały miejsce.

trzaskowski2

 

Telewizja Wieści Prosto z Gór

Mighty Free Joomla Template by MightyJoomla