Alternative flash content

Requirements

Alternative flash content

Requirements

Polecane

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

Reportaż: Stróż praworządności czy książę bezprawia?

  "Nie radzimy sobie z samorządowym bezprawiem, Miasto chce nas zniszczyć" - Limanowscy...

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Szukamy kandydata na stanowisko Burmistrza Miasta Limanowa

Musimy przywrócić Miasto nam, mieszkańcom

Drukuj

Uzdrowisko w Szczawnicy – To te kwestie budzą największe wątpliwości Tadeusza Skorupy

skorupa ziobro

Gdzie są inwestycje spadkobierców, które były warunkiem koniecznym do dokończenia reprywatyzacji?

Procesy reprywatyzacji to sprawy długotrwałe i bardzo skomplikowane. Tadeusz Skorupa, który już w pierwszej rozmowie z Redakcją poruszył temat reprywatyzacji Uzdrowiska w Szczawnicy, teraz zdradza wątpliwości, które wzbudza w nim długoletni proces odzyskiwania majątku przez spadkobierców hrabiego Stadnickiego.

Warunkiem koniecznym do zakończenia reprywatyzacji Uzdrowiska w Szczawnicy był szereg inwestycji, jakie mieli zapewnić spadkobiercy, żeby przede wszystkim utrzymać leczniczy, uzdrowiskowy charakter tego miejsca. Ostatnio dowiadujemy się jednak, że Uzdrowisko traci kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak ten fakt ma się do warunków zakończonej reprywatyzacji?

Sam przebieg procesu reprywatyzacji Uzdrowiska w moim odczuciu może budzić wątpliwości. Przede wszystkim można by się zastanawiać dlaczego nikt nie zainteresował się tym, że być może przed laty mogło dojść do wymiany terenów, w ramach której Stadnicki mógł otrzymać majątek na Ziemiach Odzyskanych? Co wykluczałoby ich ewentualne roszczenia. Ponadto czy to nie dziwne, że Miasto Szczawnica w tym czasie nie było stroną w całym procesie reprywatyzacji?

Jest jeszcze sprawa 19 spadkobierców Stadnickiego, skąd ta liczba? Jak w ogóle Uzdrowisko przeszło w ręce Andrzeja Mańkowskiego i spółki Thermaleo? Spadkobiercy, którzy przez tak wiele lat walczyli o odzyskanie majątku Stadnickiego tak po prostu przekazali go obcemu kapitałowi? Ile ma on wspólnego z potomkami hrabiego?

Wątpliwości i pytania można mnożyć. Trzeba też skupić się na tym jaka przyszłość czeka Uzdrowisko i gdzie są inwestycje spadkobierców, które były warunkiem koniecznym do dokończenia reprywatyzacji? Z tego, co wiem mieli zainwestować w uzdrowisko 25 mln dolarów. Z informacji, jakie do mnie napływają wynika, że nie wywiązali się z tego zobowiązania a czas do kiedy byli zobligowani już upłynął.

Tadeusz Skorupa to człowiek nietuzinkowy. Jako polityk zaistniał w 1998 r. Później przedsiębiorca i działacz społeczny. Do życia publicznego powrócił przed laty i współpracował m.in. z Prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jak wspomina Skorupa w rozmowach z Prezydentem Kaczyńskim problem przejmowania majątków należących do Skarbu Państwa przewijał się kilkakrotnie.

skorupa lech 2

Prezydent Lech Kaczyński mocno przeciwstawiał się przejawom rozkradania majątku państwa. Doradzał wszelkie wątpliwości i podejrzenia w tej sprawie od razu kierować do odpowiednich organów tj. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Marszałka Województwa Małopolskiego - wspomina Tadeusz Skorupa

 

Rzeczywiście wątpliwości Tadeusza Skorupy odnośnie reprywatyzacji Uzdrowiska w Szczawnicy jest wiele. Przed laty zdanie Skorupy liczyło się dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wydaje się więc, że może być coś na rzeczy i odpowiednie instytucje powinny przeanalizować proces reprywatyzacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Telewizja Wieści Prosto z Gór

Mighty Free Joomla Template by MightyJoomla